איטום גגות של בניין מגורים משותף

שכנים המתגוררים יחד באותו בניין נושאים בנטל משותף כמו ניקיון הבניין, טיפוח, תשלומי ועד בית ועוד. שיתוף הפעולה בין הדיירים יכול לבוא לידי ביטוי בצורות נוספות כמו שיפוצים בבניין, הוספת שירותים הכרחיים או תיקון נזקים שונים. מה קורה כאשר יש צורך לאטום גג בניין מגורים משותף? ריכזנו עבורכם מידע חשוב בנושא זה.

בניינים חשופים לנזקי מזג האוויר

מדוע לבניינים יש סיכוי גבוה יותר להינזק ולהזדקק לאיטום מחודש? ראשית, גגות של בניינים הם בדרך כלל חשופים לנזקי מזג האוויר, כיוון שאין עליהם רעפים או הגנה כלשהי. שנית, בעיקר בבניינים ישנים בהם גרים מספר דיירים, קשה לבצע עבודות תחזוקה או לכלול אותן בוועד הבית, בעיקר בגלל הקושי להערכת המחיר, ובדרך כלל מגלים את התקלה רק כשהיא כבר חמורה ומפריעה בעיקר לדיירים בקומות העליונות. מה עושים במצב כזה, האם על כל דיירי הבניין לשאת בעלויות האיטום?

מי יישא בנטל?

על פי חוק, קירות חיצוניים וגג הבניין (לא כולל חלונות הדירות) נחשבים לרכוש של כל דיירי הבניין, ולכן כולם צריכים לשאת בנטל ולדאוג לתיקון. בעיות כלליות בבניין שמקורן בחלקי הבניין הציבוריים חלות על כלל הדיירים, ולכן גם על השכן מקומה אחת להשתתף בעלות האיטום. הנקודה המעודדת היא שכיוון שהתשלום מתחלק בין מספר דיירים, ייתכן שכל דייר יוציא מכיסו סכום פחות גבוה מאשר שדייר בבית פרטי יוציא על עבודת איטום. מה עושים כאשר דייר מסרב להשתתף בעלויות? במקרה זה, החוק מחייב אותו להשתתף בעלויות, ואפשר לאיים בתביעה.

עשה ואל תעשה

כאשר גרים בבניין משותף בכלל ולפני שניגשים לתהליך של איטום גגות בפרט, יש לקחת כמה דברים בחשבון; גג הבניין שייך לכולם, והוא צריך להיות פנוי מחפצים או מציוד שיפריע להליך האיטום או יגרום לנזקים. על מנת למנוע אי נעימות ומצב חמור של נזילות, קבלני האיטום ממליצים לבצע בבניינים משותפים בדיקות מידי שנה (ולפני עונת החורף) כדי להקדים תרופה למכה. כדאי למנות איש קשר או וועד בית שינהל את ההליך מול קבלן האיטום. בגלל שמדובר בתהליך שקשור לכלל הדיירים, נהוג לקחת מספר הצעות עבודה ולהחליט בין הדיירים במי לבחור.

שתפו עם חברים
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
אולי זה יעניין אותך ?